Kort forklart
SaaS net revenue retention trend beskriver utviklingen i hvor mye inntekter et SaaS-selskap beholder og øker fra eksisterende kunder over tid, justert for frafall og nedgraderinger. Trenden gir innsikt i selskapets evne til å opprettholde og vokse kundebasen.
Hovedpunkter
- NRR over 100 % betyr at eksisterende kunder i sum øker sine utgifter – et tegn på sterk lojalitet og vellykket oppsalg.
- En fallende NRR-trend kan signalisere økt konkurranse, metning eller svekket produktmarkedstilpasning.
- I 2024–2025 har mange SaaS-selskaper opplevd lavere NRR; en studie viser at 58 % av selskapene har lavere NRR enn for to år siden.
- Selskaper med NRR over 120 %, som Intapp (121 % cloud NRR), viser eksepsjonell evne til å vokse gjennom eksisterende kunder.
- Investorer bør analysere NRR sammen med ARR, churn rate og kundeanskaffelseskostnad for et helhetlig bilde.
- En stabil eller økende NRR-trend er ofte et positivt signal for fremtidig kontantstrøm og verdsettelse.
Hva er SaaS net revenue retention trend?
SaaS net revenue retention (NRR) er et nøkkeltall som måler hvor stor andel av inntektene fra eksisterende kunder et selskap beholder over en periode, samtidig som det tar hensyn til oppgraderinger, nedgraderinger og frafall. Trenden viser utviklingen av dette tallet over flere kvartaler eller år – om NRR øker, synker eller holder seg stabil.
For investorer er NRR-trenden en av de viktigste indikatorene på et SaaS-selskaps underliggende helse. En stabil eller stigende trend tyder på at selskapet leverer verdi som kundene er villige til å betale mer for over tid. En fallende trend kan derimot være et tidlig varseltegn på at produktet mister fotfeste, at konkurransen hardner, eller at markedet nærmer seg metning.
NRR-trenden skiller seg fra andre vekstmål fordi den isolerer effekten av eksisterende kunder. Mens total inntektsvekst også inkluderer nye kunder, viser NRR hvor godt selskapet klarer å vokse organisk uten å måtte skaffe nye kunder. Dette gjør trenden spesielt relevant for modne SaaS-selskaper der nykundeanskaffelse blir dyrere over tid.
Forstå SaaS net revenue retention trend
NRR beregnes som følger: (Inntekt fra eksisterende kunder ved periodens slutt – frafall – nedgraderinger + oppsalg + kryssalg) / (Inntekt fra samme kunder ved periodens start). Resultatet uttrykkes i prosent. En NRR på 110 % betyr at de eksisterende kundene i snitt betaler 10 % mer enn de gjorde for ett år siden.
Trenden påvirkes av flere faktorer. Makroøkonomiske forhold som høy inflasjon eller lavkonjunktur kan føre til at kunder kutter kostnader, noe som trekker NRR ned. På den andre siden kan produktforbedringer, nye funksjoner eller bedre kundeservice øke NRR når kunder oppgraderer eller utvider bruken.
Her er noen konkrete eksempler fra markedet de siste årene (tall fra offentlige rapporter):
| Selskap | NRR (siste rapporterte) | Kommentar |
|---|---|---|
| Intapp (cloud) | 121 % | Sterk oppsalg og kryssalg i profesjonelle tjenester |
| Thryv (seasoned) | 93 % | Fallende trend; selskapet jobber med å snu utviklingen |
| ServiceNow | God (anslått 115–120 %) | Stabil høy NRR over flere år |
Hvordan fungerer SaaS net revenue retention trend?
NRR-trenden fungerer som et termometer for kundelojalitet og produktets konkurransekraft. Når NRR er over 100 %, betyr det at den gjennomsnittlige kunden øker sitt forbruk. Dette kan skyldes at kunder oppgraderer til dyrere abonnement, kjøper flere lisenser, eller tar i bruk tilleggstjenester. En NRR under 100 % betyr at kundene i sum betaler mindre – enten fordi de sier opp abonnementet, bytter til billigere pakker, eller reduserer antall brukere.
Trenden viser retningen på denne utviklingen over tid. En graf som strekker seg over flere kvartaler kan se slik ut:
- Q1 2024: 108 %
- Q2 2024: 107 %
- Q3 2024: 105 %
- Q4 2024: 103 %
- 15 kunder sa opp abonnementet (tap på 750 000 NOK)
- 10 kunder nedgraderte til billigere pakker (tap på 200 000 NOK)
- 30 kunder oppgraderte til dyrere pakker (økning på 1 200 000 NOK)
- 5 kunder kjøpte en tilleggstjeneste (kryssalg, økning på 150 000 NOK)
- 20 kunder slutter (tap på 1 000 000 NOK)
- 5 kunder nedgraderer (tap på 100 000 NOK)
- 25 kunder oppgraderer (økning på 1 000 000 NOK)
- Kryssalg: 100 000 NOK
- NRR over 100 % er positivt, men trenden må være stabil eller økende.
- En fallende trend er ofte et tidlig faresignal.
- Kombiner NRR-trenden med andre nøkkeltall som churn, ARR, CAC og LTV.
- Vær oppmerksom på at bransjen som helhet har sett en nedadgående NRR-trend de siste årene.
En slik synkende trend er et varsel om at selskapets evne til å vokse på eksisterende kunder svekkes. Investorer bør da spørre seg: Skyldes det midlertidige forhold (f.eks. en stor kunde som nedgraderte) eller strukturelle problemer (f.eks. at produktet ikke lenger er konkurransedyktig)?
For å tolke trenden riktig må man også se på absolutte tall. Et selskap med NRR på 95 % som har en stabil trend kan være mindre bekymringsfullt enn et selskap med 110 % som faller raskt. Kombiner gjerne NRR-trenden med churn rate (kundefrafall) og net promoter score (NPS) for et mer nyansert bilde.
Historisk bakgrunn
SaaS-forretningsmodellen vokste frem for alvor på 2010-tallet, og med den kom behovet for nye mål på selskapers helse. NRR ble raskt et standardnøkkeltall fordi det fanger opp kjernen i SaaS-økonomien: gjentakende inntekter og "land and expand"-strategien, der man først selger en liten løsning for deretter å vokse hos kunden.
Under koronapandemien (2020–2021) opplevde mange SaaS-selskaper en kunstig høy NRR. Digitale verktøy ble kritiske, og kunder økte sine budsjetter. Dette førte til at NRR-tallene steg til nivåer som senere viste seg å være uholdbare. Da pandemien avtok og økonomien normaliserte seg, begynte NRR å falle for mange selskaper.
I 2024–2025 har trenden blitt ytterligere svekket. Som nevnt viser SBI/QuadSci-studien at 58 % av SaaS-selskaper har lavere NRR enn for to år siden. Morgan Stanley advarer om at markedets fokus på KI-trussel mot SaaS-modellen har presset multipler og narrativer, og at kommende resultater neppe blir katalysator for en bred oppvurdering. Dette understreker viktigheten av å følge NRR-trenden nøye – den kan gi investorer et forsprang i å identifisere vinnere og tapere.
Praktisk eksempel
La oss ta et tenkt norsk SaaS-selskap, NorskSky AS, som leverer skylagring til mellomstore bedrifter. Ved inngangen til 2024 hadde de 200 kunder med en gjennomsnittlig årlig inntekt på 50 000 NOK per kunde, totalt 10 MNOK i ARR (annual recurring revenue).
I løpet av 2024 skjedde følgende:
NRR for 2024 blir: (10 000 000 – 750 000 – 200 000 + 1 200 000 + 150 000) / 10 000 000 = 10 400 000 / 10 000 000 = 104 %.
I 2025 ser tallene slik ut:
NRR 2025: (10 400 000 – 1 000 000 – 100 000 + 1 000 000 + 100 000) / 10 400 000 = 10 400 000 / 10 400 000 = 100 %.
Trenden har gått fra 104 % til 100 % – en nedgang på 4 prosentpoeng. For investorer er dette et signal om at selskapets evne til å vokse hos eksisterende kunder svekkes. De bør undersøke årsakene: Er det økt konkurranse fra internasjonale aktører som Google Drive eller Dropbox? Eller har NorskSky hevet prisene slik at kunder velger billigere alternativer? En slik trendanalyse kan hjelpe investorer å ta bedre beslutninger før problemene blir synlige i topplinjen.
Fordeler og ulemper
Fordeler med å følge NRR-trenden: 1. Gir tidlig innsikt i kundelojalitet og produktets verdi. 2. Reduserer usikkerhet i fremtidig kontantstrøm – en stabil NRR over 100 % betyr at inntektene vokser uten store salgsinvesteringer. 3. Hjelper investorer å skille mellom selskaper som vokser organisk og de som er avhengige av stadig nye kunder.
Ulemper: 1. Kan være misvisende for selskaper med få, store kunder. Én enkeltkunde som oppgraderer kan gi et kunstig høyt NRR, mens risikoen for at den samme kunden forsvinner er stor. 2. NRR sier ingenting om lønnsomhet. Et selskap kan ha høy NRR, men samtidig tape penger på grunn av høye driftskostnader. 3. Trenden kan være volatil på kort sikt på grunn av store engangshendelser (f.eks. en stor kontrakt som fornyes). Derfor bør man se på trenden over minst 4–6 kvartaler.
For å redusere ulempene bør investorer alltid se NRR-trenden i sammenheng med andre nøkkeltall som brutto margin, kundeanskaffelseskostnad (CAC) og livstidsverdi (LTV).
Vanlige misforståelser
Misforståelse 1: «NRR over 100 % betyr alltid at selskapet går bra.» Sannhet: Høy NRR kan skjule underliggende problemer. For eksempel kan kunder oppgradere fordi de er tvunget til å betale mer (prisøkninger uten tilsvarende verdiøkning), noe som kan føre til høyere churn senere. NRR må derfor sees sammen med kundetilfredshetsmålinger.
Misforståelse 2: «NRR-trenden er det samme som inntektsvekst.» Sannhet: Total inntektsvekst inkluderer nye kunder. Et selskap med NRR på 95 % kan fortsatt ha 20 % total vekst hvis de skaffer mange nye kunder. Men en fallende NRR-trend betyr at veksten blir stadig mer avhengig av nykunder, noe som kan være dyrere og mer risikabelt.
Misforståelse 3: «En NRR på 100 % er dårlig.» Sannhet: 100 % betyr at inntektene fra eksisterende kunder er uendret – verken vekst eller tap. For et modent selskap i et mettet marked kan 100 % være akseptabelt, spesielt hvis marginene er gode. Det er først når NRR faller under 100 % at man bør bli bekymret.
Oppsummering
SaaS net revenue retention trend er et kraftfullt verktøy for investorer som ønsker å forstå den underliggende helsen til et SaaS-selskap. Den viser om selskapet klarer å vokse organisk ved å få eksisterende kunder til å bruke mer, eller om veksten er avhengig av stadig nye kunder.
Hovedpunkter å huske:
Eksempel på Saas net revenue retention trend
NorskSky AS: ARR start 10 MNOK. NRR 2024 = 104 %, NRR 2025 = 100 %. Trenden viser svekkelse.
Grafer og nøkkelfakta
Tenkt NRR-trend over 8 kvartaler
Vis data
| NRR (%) | |
|---|---|
| Q1 2023 | 108 |
| Q2 2023 | 5 |
| Q3 2023 | 107 |
| Q4 2023 | 2 |
| Q1 2024 | 105 |
| Q2 2024 | 8 |
| Q3 2024 | 104 |
| Q4 2024 | 0 |
FAQ
Hva er forskjellen mellom net revenue retention og gross revenue retention?
Gross revenue retention (GRR) måler kun inntekter som beholdes fra eksisterende kunder, uten å ta hensyn til oppsalg og kryssalg. NRR inkluderer derimot også inntektsøkning fra eksisterende kunder. NRR er derfor alltid høyere enn eller lik GRR.
Hvorfor er NRR viktig for verdsettelse av SaaS-selskaper?
NRR gir innsikt i fremtidig kontantstrøm uten å måtte investere tungt i nykundeanskaffelse. Høy og stabil NRR betyr at selskapet kan vokse mer forutsigbart og med bedre marginer, noe investorer belønner med høyere verdsettelsesmultipler.
Hvordan kan et selskap forbedre sin NRR?
Ved å satse på oppsalg (upsell), kryssalg (cross-sell), forbedre kundeservice for å redusere churn, og utvikle nye funksjoner som gir merverdi. Prisjusteringer kan også øke NRR på kort sikt, men må balanseres mot risikoen for økt frafall.
Hva er en god NRR for et modent SaaS-selskap?
For et modent selskap anses NRR over 110 % som svært godt, 100–110 % som akseptabelt, og under 100 % som bekymringsfullt. Nye, raskt voksende selskaper har ofte høyere NRR (120–150 %) fordi de fortsatt har stort oppsalgspotensial.
Kilder
- https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/thryv-q1-earnings-call-highlights-033616979.html
- https://finance.yahoo.com/news/sbi-quadsci-study-exposes-costly-130000798.html
- https://finance.yahoo.com/news/intapp-inc-inta-q1-2026-051254446.html
- https://finance.yahoo.com/news/three-reasons-investors-love-servicenow-141839070.html
- https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/upcoming-software-earnings-unlikely-rate-153858901.html
Engelske aliaser: Net Revenue Retention (NRR) trend, SaaS NRR trend. Dataene er hentet fra offentlige kvartalsrapporter og bransjeanalyser per mai 2025.
Kommentarer
Tips: Forslag til forbedringer kan automatisk oppdatere artikkelen (kun svar på hovedtråd).
Ingen kommentarer ennå.