Kort forklart
SaaS net revenue retention peer gap er differansen mellom et selskaps net revenue retention (NRR) og gjennomsnittlig NRR for sammenlignbare selskaper i samme bransje eller segment. Et positivt gap indikerer at selskapet beholder og utvider inntekter fra eksisterende kunder bedre enn sine konkurrenter.
Hovedpunkter
- NRR måler hvor mye inntekter fra eksisterende kunder vokser eller minker over tid, inkludert oppgraderinger, nedgraderinger og churn.
- Peer gap sammenligner selskapets NRR med konkurrentene for å vurdere relativ styrke i kundelojalitet og ekspansjon.
- Et positivt peer gap på over 10 prosentpoeng kan signalisere sterk produkt-marked fit og konkurransefortrinn.
- NRR over 120 % regnes som svært bra i SaaS-bransjen, men peer gap gir kontekst for om dette er bedre enn gjennomsnittet.
- Peer gap kan variere mellom segmenter som enterprise, SMB og vertikal SaaS – alltid sammenlign med relevante peers.
- Investorer bør analysere trenden i peer gap over flere kvartaler for å se om gapet utvides eller smalner, noe som indikerer endret konkurransekraft.
Hva er SaaS net revenue retention peer gap?
SaaS net revenue retention peer gap er et nøkkeltall som måler forskjellen mellom et selskaps evne til å beholde og øke inntekter fra eksisterende kunder, sammenlignet med gjennomsnittet for sammenlignbare selskaper i samme bransje. For å forstå dette må man først kjenne til net revenue retention (NRR), som viser prosentandelen av inntekter fra eksisterende kunder som beholdes over en periode – justert for oppgraderinger, nedgraderinger og kundetap.
Peer gap er altså differansen mellom selskapets NRR og peer-gjennomsnittet. Hvis et selskap har NRR på 115 % og peer-gjennomsnittet er 105 %, er gapet +10 prosentpoeng. Dette indikerer at selskapet presterer bedre enn konkurrentene når det gjelder å få eksisterende kunder til å bruke mer, samtidig som de mister færre.
For investorer er dette et kraftfullt verktøy for å identifisere selskaper med sterk produkt-marked fit og konkurransefortrinn. Det gir et mer nyansert bilde enn bare å se på NRR isolert, fordi det tar hensyn til bransjenormer. Et selskap med NRR på 110 % kan virke imponerende, men hvis peer-gjennomsnittet er 120 %, er gapet negativt og signaliserer svakere relativ prestasjon.
Forstå SaaS net revenue retention peer gap
For å forstå peer gap må vi dykke ned i komponentene. Net revenue retention (NRR) beregnes som følger:
NRR = (Startinntekter fra eksisterende kunder + oppgraderinger – nedgraderinger – churn) / Startinntekter × 100 %
Startinntekter er den årlige gjentakende inntekten (ARR) fra eksisterende kunder ved begynnelsen av perioden. Oppgraderinger inkluderer økt bruk, tilleggsmoduler eller prisøkninger. Nedgraderinger er reduksjoner, mens churn er inntektstap fra kunder som slutter helt.
Peer-gjennomsnittet finner man ved å samle inn NRR-tall fra en gruppe sammenlignbare selskaper – for eksempel børsnoterte SaaS-selskaper innen samme vertikal, med lignende kundestørrelse og forretningsmodell. Analytikere og investeringsbanker som KeyBanc Capital Markets og SaaS Capital publiserer jevnlig bransjestatistikk som kan brukes som referanse.
Peer gap = Selskapets NRR – Peer-gjennomsnittets NRR
Et positivt gap betyr at selskapet presterer over gjennomsnittet, mens et negativt gap indikerer underprestasjon. Gapet måles i prosentpoeng, ikke prosent. For eksempel: NRR 125 % mot peer-gjennomsnitt 115 % gir et gap på +10 prosentpoeng.
Hvordan fungerer SaaS net revenue retention peer gap?
Peer gap fungerer som en relativ styrkeindikator i SaaS-analyse. Når investorer vurderer et selskap, gir NRR et mål på intern vekstkraft, men peer gap setter dette i kontekst. Et selskap med NRR på 120 % kan være i en bransje der gjennomsnittet er 130 %, og dermed faktisk tape terreng.
I praksis brukes peer gap i due diligence for å vurdere om et selskap har et vedvarende konkurransefortrinn. For eksempel kan et selskap som over flere kvartaler viser et økende positivt gap, tyde på at produktet blir stadig mer uunnværlig for kundene. Motsatt kan et smalnende gap signalisere økt konkurranse eller metning.
Peer gap er også nyttig i verdsettelse. Høy NRR kombinert med et bredt positivt gap gir ofte høyere multipler, fordi det indikerer forutsigbar og organisk vekst. Selskaper med negativt gap kan derimot bli straffet av markedet, da de må stole mer på ny kundeanskaffelse for å vokse.
Det er viktig å merke seg at peer gap bør analyseres over tid, ikke bare som et øyeblikksbilde. En enkelt kvartalsvis avvik kan skyldes sesongvariasjoner eller engangshendelser. Derfor ser profesjonelle investorer på glidende gjennomsnitt over 4–8 kvartaler.
Historisk bakgrunn
Net revenue retention ble først popularisert i SaaS-bransjen på 2010-tallet, da selskaper som Salesforce og Workday viste at de kunne vokse inntektene fra eksisterende kunder med over 120 % årlig. Dette førte til at NRR ble en sentral KPI for å måle produkt-marked fit og kundelojalitet.
Etter hvert som SaaS-markedet modnet, ble det tydelig at NRR varierte kraftig mellom segmenter. Enterprise-SaaS hadde typisk høyere NRR (110–130 %) på grunn av lange kontrakter og høye byttekostnader, mens SMB-SaaS ofte lå lavere (90–105 %) på grunn av høyere churn.
For å kunne sammenligne selskaper på tvers av segmenter, begynte analytikere å beregne peer-gjennomsnitt og dermed peer gap. Dette ble spesielt relevant under SaaS-bølgen på slutten av 2010-tallet, da investorer trengte å skille mellom selskaper med genuin konkurransekraft og de som bare hadde en høy NRR på grunn av gunstige markedsforhold.
I dag er peer gap et standardverktøy i SaaS-analyse, brukt av venturekapitalister, aksjeanalytikere og corporate development-team. Det inngår ofte i «SaaS-benchmarking»-rapporter og er en viktig komponent i verdsettelsesmodeller som Snowflake-rammeverket.
Praktisk eksempel
La oss se på et fiktivt norsk SaaS-selskap, NorskSky AS, som leverer skyløsninger for mellomstore bedrifter. NorskSky har en NRR på 115 % for siste kvartal. For å finne peer-gjennomsnittet ser vi på fire sammenlignbare norske SaaS-selskaper med samme kundesegment: SkyVekst, DataNord, FjellSky og NordiskSaaS. Deres NRR-tall er henholdsvis 108 %, 112 %, 105 % og 110 %. Gjennomsnittet blir (108+112+105+110)/4 = 108,75 %.
Peer gap for NorskSky = 115 % – 108,75 % = +6,25 prosentpoeng. Dette indikerer at NorskSky presterer bedre enn sine nærmeste konkurrenter når det gjelder å beholde og utvide inntekter fra eksisterende kunder.
For å illustrere kan vi sette opp en enkel tabell:
| Selskap | NRR (%) | Peer gap (pp) |
|---|---|---|
| NorskSky | 115 | +6,25 |
| SkyVekst | 108 | -0,75 |
| DataNord | 112 | +3,25 |
| FjellSky | 105 | -3,75 |
| NordiskSaaS | 110 | +1,25 |
| Gj.snitt peers | 108,75 | 0 |
Videre kan man se på utviklingen over tid. Hvis NorskSky har hatt et økende gap de siste fire kvartalene, styrker det tilliten til at selskapet har et varig fortrinn. Hvis gapet derimot smalner, kan det være et varseltegn.
Fordeler og ulemper
Fordeler:
- Gir kontekst til NRR: Peer gap viser om en høy NRR er et resultat av selskapets egne styrker eller bare et gunstig markedsmiljø.
- Hjelper investorer å identifisere undervurderte eller overvurderte selskaper: Et selskap med positivt peer gap kan fortjene en høyere multippel.
- Fremhever konkurransefortrinn: Et vedvarende positivt gap tyder på at selskapet har noe unikt som kundene verdsetter.
- Enkelt å beregne og kommunisere: Tallene er lett tilgjengelige for børsnoterte SaaS-selskaper.
- Avhengig av riktig peer-gruppe: Feil valg av peers kan gi misvisende gap. For eksempel bør ikke et enterprise-selskap sammenlignes med SMB-selskaper.
- Kan påvirkes av kundesammensetning: Selskaper med få store kunder kan få store svingninger i NRR og dermed peer gap.
- Historiske data kan være begrenset: For unge selskaper eller private selskaper er det vanskelig å få pålitelige peer-tall.
- Ignorerer andre faktorer: Peer gap sier ingenting om lønnsomhet, markedsstørrelse eller ledelseskvalitet – det må sees i sammenheng med andre nøkkeltall.
Ulemper:
Vanlige misforståelser
Misforståelse 1: Høy NRR betyr alltid et positivt peer gap. Dette stemmer ikke. Hvis hele bransjen har høy NRR, kan et selskap med 115 % likevel ha negativt gap hvis gjennomsnittet er 120 %. Peer gap handler om relativ prestasjon, ikke absolutt nivå.
Misforståelse 2: Peer gap er statisk. Peer gap endrer seg over tid ettersom både selskapets NRR og peer-gjennomsnittet utvikler seg. En trendanalyse er derfor viktigere enn et enkelt tall.
Misforståelse 3: Peer gap kan brukes alene for å vurdere en investering. Peer gap er ett av mange verktøy. Det må kombineres med vekst i ny kundeanskaffelse, lønnsomhet, markedsmuligheter og konkurranselandskap for å gi et helhetlig bilde.
Misforståelse 4: Peer gap er det samme som markedsandel. Markedsandel måler total inntekt i markedet, mens peer gap måler relativ evne til å vokse fra eksisterende kunder. Et selskap kan ha lav markedsandel, men høyt peer gap – og omvendt.
Oppsummering
SaaS net revenue retention peer gap er en nyansert nøkkelindikator som setter et selskaps evne til å beholde og utvide kundeinntekter i perspektiv av bransjenormer. Ved å beregne differansen mellom selskapets NRR og gjennomsnittlig NRR for sammenlignbare selskaper, får investorer innsikt i relativ konkurransekraft og produkt-marked fit.
Et positivt gap er et positivt signal, men må følges over tid for å bekrefte at det er vedvarende. Peer gap bør alltid brukes sammen med andre finansielle og strategiske mål for å danne et helhetlig investeringsbilde.
For norske investorer som vurderer SaaS-selskaper, enten på Oslo Børs eller i private porteføljer, er forståelse av peer gap et verdifullt verktøy for å skille vinnerne fra taperne i en stadig mer konkurranseutsatt bransje.
Formel
Eksempel på Saas net revenue retention peer gap
NorskSky har NRR 115 %, peer-gjennomsnitt 108,75 %. Peer gap = 115 – 108,75 = +6,25 prosentpoeng. Dette indikerer at NorskSky presterer 6,25 prosentpoeng bedre enn sine konkurrenter på å beholde og øke inntekter fra eksisterende kunder.
Grafer og nøkkelfakta
Utvikling av peer gap over fire kvartaler for et fiktivt selskap
Vis data
| Selskapets NRR (%) | Peer-gjennomsnitt NRR (%) | Peer gap (prosentpoeng) | |
|---|---|---|---|
| Q1 2024 | 112 | 108 | 4 |
| Q2 2024 | 115 | 109 | 6 |
| Q3 2024 | 113 | 108 | 5 |
| Q4 2024 | 117 | 110 | 7 |
FAQ
Hva er en god NRR?
En NRR over 100 % betyr at selskapet vokser organisk fra eksisterende kunder. Over 120 % regnes som svært bra, men det avhenger av segmentet. Enterprise-SaaS har ofte høyere NRR enn SMB-SaaS. Peer gap gir bedre kontekst enn NRR alene.
Hvordan finner jeg peer-gjennomsnittet?
Du kan bruke rapporter fra analyseselskaper som SaaS Capital, KeyBanc Capital Markets eller OpenView. For børsnoterte selskaper kan du finne NRR-tall i kvartalsrapporter og beregne gjennomsnittet for en gruppe sammenlignbare selskaper.
Kan peer gap være negativt?
Ja, et negativt peer gap betyr at selskapets NRR er lavere enn gjennomsnittet for sammenlignbare selskaper. Dette kan være et faresignal, men må sees i lys av andre faktorer som selskapets fase og strategi.
Hvor ofte bør jeg oppdatere peer gap-analysen?
Ideelt sett hvert kvartal, i takt med at selskaper rapporterer resultater. For en trendanalyse bør du se på glidende gjennomsnitt over 4–8 kvartaler for å filtrere ut støy.
Artikkelen er basert på generell bransjekunnskap om SaaS-nøkkeltall. For oppdaterte peer-gjennomsnitt anbefales rapporter fra SaaS Capital, KeyBanc Capital Markets og OpenView. NRR-formelen er standard i SaaS-bransjen.
Kommentarer
Tips: Forslag til forbedringer kan automatisk oppdatere artikkelen (kun svar på hovedtråd).
Ingen kommentarer ennå.